Ocean Running Club   Seaside Half Marathon & 5K
Sunday October 15, 2006
  Ocean Running Club

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

Half Marathon Overall Results
Pl   First               Last                Town                M/F Age  Time
===  ==================  ==================  ==================  === ===  =======
001  Pedro               Espinosa            Freehold            M   23   1:15:36   
002  Cory                Soulliard           Barnegat            M   25   1:17:39   
003  Jonathan            Clerments           Metuchen            M   43   1:18:00   
004  Sergey              Ulyanenko                               M   23   1:21:38   
005  Gregory             Hendler             Clifton             M   31   1:21:39   
006  James               Milon               Seaside Hts         M   25   1:22:24   
007  Chris               Peters              Barnegat            M   51   1:22:30   
008  Brian               Decker              Brick               M   33   1:22:37   
009  Stephen             Kaesshaefer                             M   37   1:24:53   
010  Brian               Ashforth            WhitehouseST        M   44   1:25:03   
011  Karen               Charles             Belmar              F   34   1:25:15   
012  John                Jacobson            Pt Pleasant         M   48   1:29:02   
013  Josh                Arden               Toms River          M   24   1:30:48   
014  James               McGoldrick          Belmar              M   41   1:32:25   
015  Doug                Goodale                                 M   28   1:32:34   
016  Tammy               Gazia-Wagner        Forked River        F   30   1:32:44   
017  Stephanie           Ranges              Manteloking         F   35   1:33:04   
018  Don                 Girffin             Belmar              M   30   1:33:19   
019  Fredrick            Reynolds            Lacey               M   35   1:33:28   
020  Daniel              Meehan              McGuire AFB         M   23   1:34:43   
021  Megan               Brady               Clifton             F   24   1:35:13   
022  Tara                Guld-Fodor          Cedar Run           F   32   1:35:18   
023  Kasey               Mannarino           Hoboken             F   28   1:35:49   
024  Jim                 Hayden              East Windsor        M   45   1:36:29   
025  Brett               Mannarino           Hoboken             M   30   1:37:09   
026  Steve               Foley               Oceanport           M   50   1:38:30   
027  Robert              Gorman              Seaside Pk          M   50   1:39:10   
028  Phil                Coffin              Pt Pleasant Beach   M   53   1:39:12   
029  Richard             Macko               Aberdeen            M   47   1:39:14   
030  Jack                Scott               ScotchPlains        M   34   1:39:19   
031  Tobias              Ruckes              LongBranch          M   35   1:39:37   
032  Harriet             Puja                Bayonne             F   38   1:39:39   
033  Jim                 Wendolek            Jackson             M   37   1:39:44   
034  Jonathan            Kaufman             Princeton           M   25   1:39:46   
035  John                Wnek                Hopewell            M   48   1:40:00   
036  Anthony             Sciocillo           ?                   M   35   1:40:05   
037  Ray                 Herrmann            Toms River          M   56   1:40:07   
038  Meghan              Pellegrino          Manasquan           F   27   1:40:28   
039  Steve               Novick              Elizabeth           M   35   1:40:49   
040  John                Jankowski           Spring Lake         M   33   1:41:05   
041  Collen              Clancey             Forked River        F   24   1:41:11   
042  Norman              Miller              Manasquan           M   48   1:41:12   
043  Eric                Campbell            Toms River          M   38   1:41:13   
044  Mike                Baker               CreamRidge          M   58   1:41:23   
045  Tom                 Herbst              Toms River          M   33   1:41:39   
046  Gwynne              Bontempo            Toms River          F   37   1:41:42   
047  John                Saavedra            ColtsNeck           M   42   1:41:51   
048  Jennifer            Gunn                Aberdeen            F   42   1:42:02   
049  Michael             Lysak               Brick               F   28   1:42:25   
050  Ken                 Gallayher           ?                   M   40   1:42:57   
051  Barry               Ward                Lacey               M   45   1:43:00   
052  Paula               Lychock             Manchester          F   42   1:43:10   
053  Adrienne            Russell             Toms River          F   26   1:43:21   
054  Dave                Bode                Newton              M   31   1:43:43   
055  Thomas              O’Connor            So.Plainfield       M   43   1:43:52   
056  Edward              O’Hara              Seaside Pk          M   36   1:44:07   
057  Larry               Perlberg            Pinebeach           M   53   1:44:43   
058  Nicholas            Puja                Bayonne             M   47   1:44:55   
059  Frank               Adornato            Bridgewater         M   59   1:45:09   
060  William             Crooks              Middletown          M   38   1:45:23   
061  Alison              Baker               CreamRidge          F   44   1:45:32   
062  Ron                 South               Maplewood           M   45   1:45:43   
063  Kieiran             Norton              Piscataway          M   24   1:45:48   
064  Al                  Salas               Jackson             M   55   1:45:50   
065  Stephen             Satz                North Brunswick     M   52   1:45:52   
066  Margaret            DiFilppo            Waretown            F   44   1:45:56   
067  Rudy                Rinderer            PineBeach           M   55   1:46:33   
068  Suzanne             Grabowski           Neptune             F   42   1:46:37   
069  Michael             Olnia               Toms River          M   31   1:46:57   
070  Debbie              Moore               Waretown            F   36   1:47:14   
071  Glenn               Anderson            Toms river          M   54   1:47:29   
072  Daniel              Simmons             Toms River          M   53   1:48:06   
073  Dave                Margolin            Toms River          M   47   1:48:10   
074  John                Donoghue            Howell              M   61   1:48:48   
075  Stephanie           Woit                Pt Pleasant         F   30   1:49:53   
076  Patricia            Bode                Newton              F   31   1:50:13   
077  Marcel              Storms                                  M   47   1:50:27   
078  George              Taylor              Freemont            M   50   1:50:28   
079  Barbara             Michaels            Bedminster          F   51   1:50:29   
080  Dan                 Schlupp             Lumberton           M   27   1:50:43   
081  Bill                Morgan              Toms River          M   48   1:51:05   
082  Jeanne              Hull                Princeton           F   28   1:51:43   
083  Ken                 Disharoon           Whiting             M   53   1:51:45   
084  Liz                 Wenslauskas         TomsRiver           F   38   1:51:47   
085  Michelle            Hull                                    F   32   1:51:52   
086  Grace               Cabaillas           Hopelawn            F   27   1:52:02   
087  Jeanelle            Husth               Mt.Laural           F   27   1:52:08   
088  Christopher         Andreach            Fair Haven          M   44   1:52:14   
089  Michael             Bellotto                                M   34   1:52:16   
090  Haydee              Shymanski           Brick               F   34   1:52:20   
091  Mike                Romanelli           Piscataway          M   28   1:52:44   
092  Matthew             Gutowski            WhitehouseST        M   30   1:52:44   
093  Joe                 Woodrow             Sea Girt            M   37   1:53:26   
094  Thomas              Cambria             Toms River          M   50   1:53:45   
095  Stephan             Mutuir              Island Hgts         M   46   1:53:55   
096  Sandy               Rinderer            PineBeach           F   54   1:54:00   
097  Marybeth            Hull                Pinebeach           F   26   1:54:05   
098  Michael             Baldasare           Farmingdale         M   28   1:54:15   
099  Fred                Walshak             TomsRiver           M   53   1:54:26   
100  Kelly               Mc Carney           Bedminster          F   32   1:55:04   
101  Mai                 Hariu                                   F   29   1:55:06   
102  Stephen             Smith               Toms River          M   56   1:55:08   
103  Jim                 Bergan              Brick               M   55   1:55:10   
104  Aaron               Mulder              Warrington PA       M   31   1:55:11   
105  Elizabeth           Carpenter           Kenilworth          F   50   1:55:23   
106  Dale                Robison             Toms River          M   40   1:55:33   
107  Marybeth            Kretz               Toms River          F   45   1:55:46   
108  Gail                Michelini           Toms River          F   49   1:55:57   
109  Ivan                Brown               Holmdel             M   58   1:56:01   
110  John                Flasni              Princeton           M   51   1:56:13   
111  Rachel              Bara                Cranford            F   27   1:56:19   
112  David               Gordon              Forked River        M   44   1:56:35   
113  Peter               Hupp                Matawan             M   51   1:56:37   
114  Louis               Alfano              Wyckoff             M   45   1:56:52   
115  Lauren              Ritacco             Seagirt             F   26   1:56:55   
116  Caroline            Faughnan            Aberdeen            F   18   1:57:26   
117  Kathleen            Frisina             ColtsNeck           F   31   1:57:29   
118  Susan               Robinson            Seaville            F   33   1:57:31   
119  Jack                Hynes               Robbinsville        M   48   1:58:16   
120  Kevin               Snyer               Sparta              M   20   1:58:47   
121  Jim                 Eggie               Tinton Falls        M   52   1:58:50   
122  Gene                Tutzauer            Toms River          H   51   1:59:41   
123  Jim                 Lenaghan                                M   57   1:59:52   
124  Don                 Cooper              LanokaHarbor        M   53   1:59:58   
125  Robert              Taylor              Kearny              M   55   2:00:14   
126  Debbie              Dylla               Toms River          F   44   2:00:43   
127  James               Bergum              Howell              M   57   2:01:11   
128  Jule                Cranston            Toms River          F   25   2:01:26   
129  Jeff                Neis                Toms river          M   52   2:03:14   
130  Priscilla           Robinson            Lakewood,           F   14   2:03:38   
131  Ralph               Shrom               Tabernacle          M   54   2:03:41   
132  Lisa                Sidorick            Toms river          F   27   2:03:47   
133  Bridget             Jones               Newton              F   31   2:03:57   
134  Christen            Redden              Newton              F   32   2:03:58   
135  David               Reim                Skillman            M   43   2:05:22   
136  Stephen             Noglows             FairHaven           M   47   2:05:30   
137  Chellee             Wintrode            Toms River          F   38   2:05:37   
138  Gregory             Labrozzi            Westfield           M   39   2:06:00   
139  Donald              Lucy                Bordontown          M   45   2:06:29   
140  Rick                Cassino             Lambertville        M   54   2:06:30   
141  Michael             Waller              Long Branch         M   44   2:06:46   
142  Greta               Holtakers                               F   32   2:06:47   
143  Jennifer            Berghout            TomsRiver           F   38   2:07:00   
144  Mark                Steigelman          Milltown            M   43   2:07:02   
145  James               Van Name                                M   46   2:07:37   
146  Denisse             Horner              Toms River          F   54   2:07:45   
147  Cristin             Quinn-Moore         Westfield           F   39   2:08:41   
148  Miki                Cammarata           Wayne               F   44   2:08:49   
149  Denna               Taylor              Kearny              F   54   2:09:00   
150  Kathleen            Derick              Westfield           F   45   2:09:03   
151  Richard             Baughman            Bayville            M   63   2:09:07   
152  Christopher         Molly               Pt Pleasant         M   42   2:09:12   
153  Lori                Westbay             NY, NY              F   37   2:09:54   
154  Pete                Bieber              Montclair           M   47   2:09:55   
155  Laura               Perlberg            Pinebeach           F   52   2:09:57   
156  Richard             Perrine             Barnegat            M   59   2:10:43   
157  Maria               Quinn-Moore         Westfield           F   61   2:21:56   
158  Grace               McLoughlin          SeaGirt             F   47   2:10:59   
159  Laura               Messina             Pt Pleasant         F   52   2:12:04   
160  Lisa                Kenny               Barnegat            F   41   2:13:33   
161  Chuck               Laney               Little Egg Harbor   M   52   2:13:33   
162  William             Fischer             Toms river          M   52   2:13:34   
163  Kathleen            Sullivan            Brick               F   41   2:14:02   
164  Diane               Colangelo           Brick               F   55   2:14:10   
165  Joyce               Huber               West Field          F   43   2:14:18   
166  Kerrie              Molloy                                  F   48   2:14:24   
167  John                Budzyra             Middletown          M   53   2:14:26   
168  Jill                O’Keeffe            Toms River          F   32   2:14:40   
169  Ginger              Mancini             Ridgewood           F   48   2:14:57   
170  Sueann              Pedre               LanokaHarbor        F   41   2:15:21   
171  Andrew              Cheney              LanokaHarbor        M   47   2:15:22   
172  John                Roth                Lacey               M   49   2:15:22   
173  Jessica             Mc Keon             Ringwood            F   24   2:15:44   
174  Craig               Royston             Bergenfield         M   25   2:16:02   
175  Kristen             Simberg             Garwood             F   23   2:16:09   
176  Mark                Post                Scotch plains       M   26   2:16:11   
177  Michael             Prendergast         Freehold            M   42   2:16:12   
178  Derek               Enz                 Fort Dix            M   37   2:17:24   
179  Dana                Struyk              Toms River          F   56   2:17:36   
180  Philomena           Roselli             Toms River          F   52   2:17:43  
181  Thomas              Natoli              Red Bank            M   55   2:17:45   
182  Regina              Foley               Pt Pleasant         F   41   2:17:51   
183  Michael             Dougherty           Middleburg Va       M   20   2:17:55   
184  Jackie              Doughery            Middleburg Va       F   45   2:17:55   
185  Michael             Philipps            New York            M   24   2:18:22   
186  Tiffany             Russo               New York            F   24   2:18:22   
187  Kim                 Lembo               Hillsborough        F   40   2:19:02   
188  Scott               Stamper             Belmar              M   44   2:19:21   
189  Shazna              Nessa               New York            F   29   2:21:35   
190  Thrupth             Reddy               New York            F   27   2:21:35   
191  Marta               Sylvester           West Orange         F   42   2:21:55   
192  Diana               Rodriguez           Neptune             F   42   2:22:16   
193  Jenna               Vallean             Branchville         F   31   2:22:57   
194  James               Albert              Toms River          M   35   2:22:58   
195  Noreen              Faughnan            Aberdeen            F   22   2:24:34   
196  Deedre              Miranda             Toms River          F   27   2:25:16   
197  Lindsay             Miranda             Toms River          F   21   2:25:17   
198  Alison              McKenna             Monmouth Beach      F   25   2:26:00   
199  John                Donelik             Middletown          M   58   2:28:08   
200  Cindy               Todd                Pt Pleasant         F   42   2:35:14   
201  Michele             Siegrist            Flemington          F   45   2:38:11   
202  Beth                Poore               Morristown          F   46   2:39:37   
203  Lothar              Hieber              Summit              M   56   2:42:31   
204  Tony                Lorenzo             Beachwood           M   54   2:43:49   
205  Carole              Shelton                                 F   38   2:43:53   
206  Keith               Gardner             RichboroPA          M   58   2:45:36   
207  Hillary             Sheehan                                 F   23   2:46:36   
208  Daniel              Napoliello          Toms River          M   66   2:55:02   

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

Half Marathon Males In Time Order
Pl   First               Last                Town                M/F Age  Time
===  ==================  ==================  ==================  === ===  =======
001  Pedro               Espinosa            Freehold            M   23   1:15:36   
002  Cory                Soulliard           Barnegat            M   25   1:17:39   
003  Jonathan            Clerments           Metuchen            M   43   1:18:00   
004  Sergey              Ulyanenko                               M   23   1:21:38   
005  Gregory             Hendler             Clifton             M   31   1:21:39   
006  James               Milon               Seaside Hts         M   25   1:22:24   
007  Chris               Peters              Barnegat            M   51   1:22:30   
008  Brian               Decker              Brick               M   33   1:22:37   
009  Stephen             Kaesshaefer                             M   37   1:24:53   
010  Brian               Ashforth            WhitehouseST        M   44   1:25:03   
012  John                Jacobson            Pt Pleasant         M   48   1:29:02   
013  Josh                Arden               Toms River          M   24   1:30:48   
014  James               McGoldrick          Belmar              M   41   1:32:25   
015  Doug                Goodale                                 M   28   1:32:34   
018  Don                 Girffin             Belmar              M   30   1:33:19   
019  Fredrick            Reynolds            Lacey               M   35   1:33:28   
020  Daniel              Meehan              McGuire AFB         M   23   1:34:43   
024  Jim                 Hayden              East Windsor        M   45   1:36:29   
025  Brett               Mannarino           Hoboken             M   30   1:37:09   
026  Steve               Foley               Oceanport           M   50   1:38:30   
027  Robert              Gorman              Seaside Pk          M   50   1:39:10   
028  Phil                Coffin              Pt Pleasant Beach   M   53   1:39:12   
029  Richard             Macko               Aberdeen            M   47   1:39:14   
030  Jack                Scott               ScotchPlains        M   34   1:39:19   
031  Tobias              Ruckes              LongBranch          M   35   1:39:37   
033  Jim                 Wendolek            Jackson             M   37   1:39:44   
034  Jonathan            Kaufman             Princeton           M   25   1:39:46   
035  John                Wnek                Hopewell            M   48   1:40:00   
036  Anthony             Sciocillo           ?                   M   35   1:40:05   
037  Ray                 Herrmann            Toms River          M   56   1:40:07   
039  Steve               Novick              Elizabeth           M   35   1:40:49   
040  John                Jankowski           Spring Lake         M   33   1:41:05   
042  Norman              Miller              Manasquan           M   48   1:41:12   
043  Eric                Campbell            Toms River          M   38   1:41:13   
044  Mike                Baker               CreamRidge          M   58   1:41:23   
045  Tom                 Herbst              Toms River          M   33   1:41:39   
047  John                Saavedra            ColtsNeck           M   42   1:41:51   
050  Ken                 Gallayher           ?                   M   40   1:42:57   
051  Barry               Ward                Lacey               M   45   1:43:00   
054  Dave                Bode                Newton              M   31   1:43:43   
055  Thomas              O’Connor            So.Plainfield       M   43   1:43:52   
056  Edward              O’Hara              Seaside Pk          M   36   1:44:07   
057  Larry               Perlberg            Pinebeach           M   53   1:44:43   
058  Nicholas            Puja                Bayonne             M   47   1:44:55   
059  Frank               Adornato            Bridgewater         M   59   1:45:09   
060  William             Crooks              Middletown          M   38   1:45:23   
062  Ron                 South               Maplewood           M   45   1:45:43   
063  Kieiran             Norton              Piscataway          M   24   1:45:48   
064  Al                  Salas               Jackson             M   55   1:45:50   
065  Stephen             Satz                North Brunswick     M   52   1:45:52   
067  Rudy                Rinderer            PineBeach           M   55   1:46:33   
069  Michael             Olnia               Toms River          M   31   1:46:57   
071  Glenn               Anderson            Toms river          M   54   1:47:29   
072  Daniel              Simmons             Toms River          M   53   1:48:06   
073  Dave                Margolin            Toms River          M   47   1:48:10   
074  John                Donoghue            Howell              M   61   1:48:48   
077  Marcel              Storms                                  M   47   1:50:27   
078  George              Taylor              Freemont            M   50   1:50:28   
080  Dan                 Schlupp             Lumberton           M   27   1:50:43   
081  Bill                Morgan              Toms River          M   48   1:51:05   
083  Ken                 Disharoon           Whiting             M   53   1:51:45   
088  Christopher         Andreach            Fair Haven          M   44   1:52:14   
089  Michael             Bellotto                                M   34   1:52:16   
091  Mike                Romanelli           Piscataway          M   28   1:52:44   
092  Matthew             Gutowski            WhitehouseST        M   30   1:52:44   
093  Joe                 Woodrow             Sea Girt            M   37   1:53:26   
094  Thomas              Cambria             Toms River          M   50   1:53:45   
095  Stephan             Mutuir              Island Hgts         M   46   1:53:55   
098  Michael             Baldasare           Farmingdale         M   28   1:54:15   
099  Fred                Walshak             TomsRiver           M   53   1:54:26   
102  Stephen             Smith               Toms River          M   56   1:55:08   
103  Jim                 Bergan              Brick               M   55   1:55:10   
104  Aaron               Mulder              Warrington PA       M   31   1:55:11   
106  Dale                Robison             Toms River          M   40   1:55:33   
109  Ivan                Brown               Holmdel             M   58   1:56:01   
110  John                Flasni              Princeton           M   51   1:56:13   
112  David               Gordon              Forked River        M   44   1:56:35   
113  Peter               Hupp                Matawan             M   51   1:56:37   
114  Louis               Alfano              Wyckoff             M   45   1:56:52   
119  Jack                Hynes               Robbinsville        M   48   1:58:16   
120  Kevin               Snyer               Sparta              M   20   1:58:47   
121  Jim                 Eggie               Tinton Falls        M   52   1:58:50   
123  Jim                 Lenaghan                                M   57   1:59:52   
124  Don                 Cooper              LanokaHarbor        M   53   1:59:58   
125  Robert              Taylor              Kearny              M   55   2:00:14   
127  James               Bergum              Howell              M   57   2:01:11   
129  Jeff                Neis                Toms river          M   52   2:03:14   
131  Ralph               Shrom               Tabernacle          M   54   2:03:41   
135  David               Reim                Skillman            M   43   2:05:22   
136  Stephen             Noglows             FairHaven           M   47   2:05:30   
138  Gregory             Labrozzi            Westfield           M   39   2:06:00   
139  Donald              Lucy                Bordontown          M   45   2:06:29   
140  Rick                Cassino             Lambertville        M   54   2:06:30   
141  Michael             Waller              Long Branch         M   44   2:06:46   
144  Mark                Steigelman          Milltown            M   43   2:07:02   
145  James               Van Name                                M   46   2:07:37   
151  Richard             Baughman            Bayville            M   63   2:09:07   
152  Christopher         Molly               Pt Pleasant         M   42   2:09:12   
154  Pete                Bieber              Montclair           M   47   2:09:55   
156  Richard             Perrine             Barnegat            M   59   2:10:43   
161  Chuck               Laney               Little Egg Harbor   M   52   2:13:33   
162  William             Fischer             Toms river          M   52   2:13:34   
167  John                Budzyra             Middletown          M   53   2:14:26   
171  Andrew              Cheney              LanokaHarbor        M   47   2:15:22   
172  John                Roth                Lacey               M   49   2:15:22   
174  Craig               Royston             Bergenfield         M   25   2:16:02   
176  Mark                Post                Scotch plains       M   26   2:16:11   
177  Michael             Prendergast         Freehold            M   42   2:16:12   
178  Derek               Enz                 Fort Dix            M   37   2:17:24   
181  Thomas              Natoli              Red Bank            M   55   2:17:45   
183  Michael             Dougherty           Middleburg Va       M   20   2:17:55   
185  Michael             Philipps            New York            M   24   2:18:22   
188  Scott               Stamper             Belmar              M   44   2:19:21   
194  James               Albert              Toms River          M   35   2:22:58   
199  John                Donelik             Middletown          M   58   2:28:08   
203  Lothar              Hieber              Summit              M   56   2:42:31   
204  Tony                Lorenzo             Beachwood           M   54   2:43:49   
206  Keith               Gardner             RichboroPA          M   58   2:45:36   
208  Daniel              Napoliello          Toms River          M   66   2:55:02   

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

Half Marathon Females In Time Order
Pl   First               Last                Town                M/F Age  Time
===  ==================  ==================  ==================  === ===  =======
011  Karen               Charles             Belmar              F   34   1:25:15   
016  Tammy               Gazia-Wagner        Forked River        F   30   1:32:44   
017  Stephanie           Ranges              Manteloking         F   35   1:33:04   
021  Megan               Brady               Clifton             F   24   1:35:13   
022  Tara                Guld-Fodor          Cedar Run           F   32   1:35:18   
023  Kasey               Mannarino           Hoboken             F   28   1:35:49   
032  Harriet             Puja                Bayonne             F   38   1:39:39   
038  Meghan              Pellegrino          Manasquan           F   27   1:40:28   
041  Collen              Clancey             Forked River        F   24   1:41:11   
046  Gwynne              Bontempo            Toms River          F   37   1:41:42   
048  Jennifer            Gunn                Aberdeen            F   42   1:42:02   
049  Michael             Lysak               Brick               F   28   1:42:25   
052  Paula               Lychock             Manchester          F   42   1:43:10   
053  Adrienne            Russell             Toms River          F   26   1:43:21   
061  Alison              Baker               CreamRidge          F   44   1:45:32   
066  Margaret            DiFilppo            Waretown            F   44   1:45:56   
068  Suzanne             Grabowski           Neptune             F   42   1:46:37   
070  Debbie              Moore               Waretown            F   36   1:47:14   
075  Stephanie           Woit                Pt Pleasant         F   30   1:49:53   
076  Patricia            Bode                Newton              F   31   1:50:13   
079  Barbara             Michaels            Bedminster          F   51   1:50:29   
082  Jeanne              Hull                Princeton           F   28   1:51:43   
084  Liz                 Wenslauskas         TomsRiver           F   38   1:51:47   
085  Michelle            Hull                                    F   32   1:51:52   
086  Grace               Cabaillas           Hopelawn            F   27   1:52:02   
087  Jeanelle            Husth               Mt.Laural           F   27   1:52:08   
090  Haydee              Shymanski           Brick               F   34   1:52:20   
096  Sandy               Rinderer            PineBeach           F   54   1:54:00   
097  Marybeth            Hull                Pinebeach           F   26   1:54:05   
100  Kelly               Mc Carney           Bedminster          F   32   1:55:04   
101  Mai                 Hariu                                   F   29   1:55:06   
105  Elizabeth           Carpenter           Kenilworth          F   50   1:55:23   
107  Marybeth            Kretz               Toms River          F   45   1:55:46   
108  Gail                Michelini           Toms River          F   49   1:55:57   
111  Rachel              Bara                Cranford            F   27   1:56:19   
115  Lauren              Ritacco             Seagirt             F   26   1:56:55   
116  Caroline            Faughnan            Aberdeen            F   18   1:57:26   
117  Kathleen            Frisina             ColtsNeck           F   31   1:57:29   
118  Susan               Robinson            Seaville            F   33   1:57:31   
126  Debbie              Dylla               Toms River          F   44   2:00:43   
128  Jule                Cranston            Toms River          F   25   2:01:26   
130  Priscilla           Robinson            Lakewood,           F   14   2:03:38   
132  Lisa                Sidorick            Toms river          F   27   2:03:47   
133  Bridget             Jones               Newton              F   31   2:03:57   
134  Christen            Redden              Newton              F   32   2:03:58   
137  Chellee             Wintrode            Toms River          F   38   2:05:37   
142  Greta               Holtakers                               F   32   2:06:47   
143  Jennifer            Berghout            TomsRiver           F   38   2:07:00   
146  Denisse             Horner              Toms River          F   54   2:07:45   
147  Cristin             Quinn-Moore         Westfield           F   39   2:08:41   
148  Miki                Cammarata           Wayne               F   44   2:08:49   
149  Denna               Taylor              Kearny              F   54   2:09:00   
150  Kathleen            Derick              Westfield           F   45   2:09:03   
153  Lori                Westbay             NY, NY              F   37   2:09:54   
155  Laura               Perlberg            Pinebeach           F   52   2:09:57   
157  Maria               Quinn-Moore         Westfield           F   61   2:21:56   
158  Grace               McLoughlin          SeaGirt             F   47   2:10:59   
159  Laura               Messina             Pt Pleasant         F   52   2:12:04   
160  Lisa                Kenny               Barnegat            F   41   2:13:33   
163  Kathleen            Sullivan            Brick               F   41   2:14:02   
164  Diane               Colangelo           Brick               F   55   2:14:10   
165  Joyce               Huber               West Field          F   43   2:14:18   
166  Kerrie              Molloy                                  F   48   2:14:24   
168  Jill                O’Keeffe            Toms River          F   32   2:14:40   
169  Ginger              Mancini             Ridgewood           F   48   2:14:57   
170  Sueann              Pedre               LanokaHarbor        F   41   2:15:21   
173  Jessica             Mc Keon             Ringwood            F   24   2:15:44   
175  Kristen             Simberg             Garwood             F   23   2:16:09   
179  Dana                Struyk              Toms River          F   56   2:17:36   
180  Philomena           Roselli             Toms River          F   52   2:17:43  
182  Regina              Foley               Pt Pleasant         F   41   2:17:51   
184  Jackie              Doughery            Middleburg Va       F   45   2:17:55   
186  Tiffany             Russo               New York            F   24   2:18:22   
187  Kim                 Lembo               Hillsborough        F   40   2:19:02   
189  Shazna              Nessa               New York            F   29   2:21:35   
190  Thrupth             Reddy               New York            F   27   2:21:35   
191  Marta               Sylvester           West Orange         F   42   2:21:55   
192  Diana               Rodriguez           Neptune             F   42   2:22:16   
193  Jenna               Vallean             Branchville         F   31   2:22:57   
195  Noreen              Faughnan            Aberdeen            F   22   2:24:34   
196  Deedre              Miranda             Toms River          F   27   2:25:16   
197  Lindsay             Miranda             Toms River          F   21   2:25:17   
198  Alison              McKenna             Monmouth Beach      F   25   2:26:00   
200  Cindy               Todd                Pt Pleasant         F   42   2:35:14   
201  Michele             Siegrist            Flemington          F   45   2:38:11   
202  Beth                Poore               Morristown          F   46   2:39:37   
205  Carole              Shelton                                 F   38   2:43:53   
207  Hillary             Sheehan                                 F   23   2:46:36   

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

5K Overall Results
Pl      Name                    M/F     Age     Time    Award
===     ======================  ======  ======  ======  ================================
1	Mark Mellea		M	44	18:38	1st. Overall male
2	Dan Fodor		M	37	19:32	2nd. Overall male
3	Felipe Cifuentes	M	42	20:10	3rd. Overall male
4	Luis Copentes		M	36	20:42	1st. AG
5	Chris Wagner		M	39	21:21	
6	Stephen O Connor	M	46	21:27	1st AG
7	Mike Smith		M	43	21:37	
8	Larry Sinkovick		M	50	21:38	1st. AG
9	JOE Klimes		M	24	21:52	1st. AG
10	Steve Capoano		M	29	22:08	
11	Bill DiFilippo		M	44	22:11	
12	Thomas Strappe		M	41	22:16	
13	Dana Rymarz		F	35	22:22	1st. Overall female
14	Robert Damiano		M	57	22:36	
15	Megan Okuniewizcz	F	18	22:38	2nd. Overall female
16	Rob Perillo		M	31	22:54	
17	Danny Ross		M	39	23:13	
18	Stephen	Lychock		M	39	23:48	
19	Leslie McKernan		F	46	23:51	3rd. Overall female
20	Matt Baratta		M	24	24:13	
21	Angela Pulgiano		M	30	24:21	
22	Justin Robertson	M	32	24:24	
23	Donna Chevillot		F	39	24:32	1st.AG
24	Dawn Ross		F	30	24:59	
25	Craig Goodwin		M	17	25:16	1st. AG
26	Jim Dillon		M	39	25:34	
27	Jim Rymarz		M	34	25:37	
28	James Murphy		M	48	25:41	
29	Maureen Barry		F	55	25:58	1st. AG
30	Marci Brush		F	34	26:35	
31	Heather Golla		F	24	26:35	
32	Christy Downs		F	35	26:35	
33	Pat Towle		F	47	26:43	1st.AG
34	Jennifer Barcellona	F	25	26:57	
35	Michele Ravasu		F	36	27:00	
36	Bridget MacCormack	F	11	27:06	1st. AG
37	Brian Lennon		M	32	27:18	
38	Stephen Gordon		M	34	27:25	
39	Joe DiFilippo		M	10	27:25	1st. AG
40	Michael Thulen		M	50	27:29	
41	Gwen Demand		F	31	27:41	
42	Gregg Lerner		M	40	27:42	
43	Joanne D’Amico		F	29	27:44	
44	Walter Zollins		M	62	27:45	1st. AG
45	Kim Palmer		F	27	27:54	
46	Patricia Brooks		F	35	28:00	
47	Emily Kopin		F	28	28:01	
48	Susan Gordon		F	34	28:08	
49	Melissa Whitney		F	24	28:12	
50	Spence Holcombe		M	57	28:15	
51	Joanne Guthey		F	52	28:21	
52	Lindsay Brarss		F	24	28:23	
53	Peggy Molloy		F	49	28:26	
54	Nicole Pederson		F	31	28:28	
55	Erin Mushia		F	22	28:38	
56	Scott Gordon		M	31	28:41	
57	Don Benedict		M	45	28:48	
58	Kevin DiFilippo		M	10	28:56	
59	Kim Mason		F	40	29:10	
60	Lucy Schware		F	42	29:12	
61	Hank Molers		M	57	29:34	
62	Bill Mackolin		M	74	30:02	1st. AG
63	Sharon Tweedy		F	26	30:03	
64	Patty Hahn		F	50	30:24	
65	Taylor Murphy		M	13	30:26	
66	Bethany Reim		F	9	30:27	
67	Kathy White		F	42	30:28	
68	Kathy Ditiuo ?		F	48	30:32	
69	Becky Kriege		F	31	30:37	
70	Bill Mullen		M	56	30:45	
71	DR. Kate Engelhardt	F	27	30:47	
72	Sandee McBride		F	54	30:48	
73	Barbara Johnson		F	55	31:08	
74	John Fenske		M	35	31:08	
75	Monica Mulligan		F	38	31:09	
76	Chris Pappas		M	75	31:16	
77	Suzanne	DeBartolo	F	42	31:20	
78	??/					
79	Joan Kelly Mulvihill	F	61	31:35	
80	Tami DiFilippo		F	10	31:41	
81	Daryl McAndrews		F	45	31:43	
82	Petra LaMonico		F	39	32:28	
83	Gary Greger		M	45	32:35	
84	Art Hoening		M	76	32:39	
85	Sherry Ventre		F	37	33:17	
86	Dylan	Reim		M	11	33:18	
87	Jennifer Reim		F	38	33:33	
88	Margaret MacCormack	F	7	33:34	
89	Michele Gordon		F	40	33:36	
90	Claire Baughman		F	61	33:37	
91	Craig Goodwin		M	45	33:38	
92	Cara Healey		F	19	33:39	1st. AG
93	Michele	Fcasni		F	54	34:01	
94	Deb Mayer		F	51	34:03	
95	Tina Shymko		F	39	34:07	
96	Carolyn Greenberg	F	46	34:22	
97	Claudia Lewandowski	F	51	34:25	
98	Kathre Kurchof		F	47	34:29	
99	Tammy DiGiacomo		F	47	34:37	
100	Amy Lerner		F	37	34:38	
101	Kathleen McGinley	F	37	34:56	
102	Joann Heller		F	43	35:46	
103	Vicki Elbrect		F	36	36:31	
104	Adriavia Collins	F	53	38:08	
105	Phyllis Wenslavskas	F	58	38:22	
106	Judy Sromovsky		F	50	38:58	
107	Kelsey Tiazkan		F	12	38:59	
108	Lara Goodwin		F	12	39:52	
109	Joyce Ann Lamparello	F	52	39:57	
110	Reeta Lennon		F	29	41:08	
111	Jean Gillon		F	59	44:19	
112	Judith Muschle		F	53	44:47	
113	Ray Lynnworth		M	63	44:48	
114	Bill Lewandowski	M	70	45:55	
115	Donna Russell		F	33	46:03	
116	Mary Lancaster		F	37	49:02	
117	Brandon Goodwin		M	11	50:20	
118	Marcy Seymour		F	57	50:21	
119	Ann McCormack		F	41		

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

5K Males In Time Order
Pl      Name                    M/F     Age     Time    Award
===     ======================  ======  ======  ======  ================================
1	Mark Mellea		M	44	18:38	1st. Overall male 
2	Dan Fodor		M	37	19:32	2nd. Overall male
3	Felipe Cifuentes	M	42	20:10	3rd. Overall male
4	Luis Copentes		M	36	20:42	1st. AG
5	Chris Wagner		M	39	21:21	
6	Stephen O Connor	M	46	21:27	1st AG
7	Mike Smith		M	43	21:37	
8	Larry Sinkovick		M	50	21:38	1st. AG
9	JOE Klimes		M	24	21:52	1st. AG
10	Steve Capoano		M	29	22:08	
11	Bill DiFilippo		M	44	22:11	
12	Thomas Strappe		M	41	22:16	
14	Robert Damiano		M	57	22:36	
16	Rob Perillo		M	31	22:54	
17	Danny Ross		M	39	23:13	
18	Stephen	Lychock		M	39	23:48	
20	Matt Baratta		M	24	24:13	
21	Angela Pulgiano		M	30	24:21	
22	Justin Robertson	M	32	24:24	
25	Craig Goodwin		M	17	25:16	1st. AG
26	Jim Dillon		M	39	25:34	
27	Jim Rymarz		M	34	25:37	
28	James Murphy		M	48	25:41	
37	Brian Lennon		M	32	27:18	
38	Stephen Gordon		M	34	27:25	
39	Joe DiFilippo		M	10	27:25	1st. AG
40	Michael Thulen		M	50	27:29	
42	Gregg Lerner		M	40	27:42	
44	Walter Zollins		M	62	27:45	1st. AG
50	Spence Holcombe		M	57	28:15	
56	Scott Gordon		M	31	28:41	
57	Don Benedict		M	45	28:48	
58	Kevin DiFilippo		M	10	28:56	
61	Hank Molers		M	57	29:34	
62	Bill Mackolin		M	74	30:02	1st. AG
65	Taylor Murphy		M	13	30:26	
70	Bill Mullen		M	56	30:45	
74	John Fenske		M	35	31:08	
76	Chris Pappas		M	75	31:16	
83	Gary Greger		M	45	32:35	
84	Art Hoening		M	76	32:39	
86	Dylan	Reim		M	11	33:18	
91	Craig Goodwin		M	45	33:38	
113	Ray Lynnworth		M	63	44:48	
114	Bill Lewandowski	M	70	45:55	
117	Brandon Goodwin		M	11	50:20	

Half Marathon : Overall Results    Half Marathon : Males In Time Order    Half Marathon : Females In Time Order   
5K : Time Order    5K : Males In Time Order    5K : Females In Time Order   

5K Females In Time Order
Pl      Name                    M/F     Age     Time    Award
===     ======================  ======  ======  ======  ================================
13	Dana Rymarz		F	35	22:22	1st. Overall female
15	Megan Okuniewizcz	F	18	22:38	2nd. Overall female
19	Leslie McKernan		F	46	23:51	3rd. Overall female
23	Donna Chevillot		F	39	24:32	1st.AG
24	Dawn Ross		F	30	24:59	
29	Maureen Barry		F	55	25:58	1st. AG
30	Marci Brush		F	34	26:35	
31	Heather Golla		F	24	26:35	
32	Christy Downs		F	35	26:35	
33	Pat Towle		F	47	26:43	1st.AG
34	Jennifer Barcellona	F	25	26:57	
35	Michele Ravasu		F	36	27:00	
36	Bridget MacCormack	F	11	27:06	1st. AG
41	Gwen Demand		F	31	27:41	
43	Joanne D’Amico		F	29	27:44	
45	Kim Palmer		F	27	27:54	
46	Patricia Brooks		F	35	28:00	
47	Emily Kopin		F	28	28:01	
48	Susan Gordon		F	34	28:08	
49	Melissa Whitney		F	24	28:12	
51	Joanne Guthey		F	52	28:21	
52	Lindsay Brarss		F	24	28:23	
53	Peggy Molloy		F	49	28:26	
54	Nicole Pederson		F	31	28:28	
55	Erin Mushia		F	22	28:38	
59	Kim Mason		F	40	29:10	
60	Lucy Schware		F	42	29:12	
63	Sharon Tweedy		F	26	30:03	
64	Patty Hahn		F	50	30:24	
66	Bethany Reim		F	9	30:27	
67	Kathy White		F	42	30:28	
68	Kathy Ditiuo ?		F	48	30:32	
69	Becky Kriege		F	31	30:37	
71	DR. Kate Engelhardt	F	27	30:47	
72	Sandee McBride		F	54	30:48	
73	Barbara Johnson		F	55	31:08	
75	Monica Mulligan		F	38	31:09	
77	Suzanne	DeBartolo	F	42	31:20	
79	Joan Kelly Mulvihill	F	61	31:35	
80	Tami DiFilippo		F	10	31:41	
81	Daryl McAndrews		F	45	31:43	
82	Petra LaMonico		F	39	32:28	
85	Sherry Ventre		F	37	33:17	
87	Jennifer Reim		F	38	33:33	
88	Margaret MacCormack	F	7	33:34	
89	Michele Gordon		F	40	33:36	
90	Claire Baughman		F	61	33:37	
92	Cara Healey		F	19	33:39	1st. AG
93	Michele	Fcasni		F	54	34:01	
94	Deb Mayer		F	51	34:03	
95	Tina Shymko		F	39	34:07	
96	Carolyn Greenberg	F	46	34:22	
97	Claudia Lewandowski	F	51	34:25	
98	Kathre Kurchof		F	47	34:29	
99	Tammy DiGiacomo		F	47	34:37	
100	Amy Lerner		F	37	34:38	
101	Kathleen McGinley	F	37	34:56	
102	Joann Heller		F	43	35:46	
103	Vicki Elbrect		F	36	36:31	
104	Adriavia Collins	F	53	38:08	
105	Phyllis Wenslavskas	F	58	38:22	
106	Judy Sromovsky		F	50	38:58	
107	Kelsey Tiazkan		F	12	38:59	
108	Lara Goodwin		F	12	39:52	
109	Joyce Ann Lamparello	F	52	39:57	
110	Reeta Lennon		F	29	41:08	
111	Jean Gillon		F	59	44:19	
112	Judith Muschle		F	53	44:47	
115	Donna Russell		F	33	46:03	
116	Mary Lancaster		F	37	49:02	
118	Marcy Seymour		F	57	50:21	
119	Ann McCormack		F	41