Ocean Running Club
2007 Summer Series

Location
Winding River Park, Toms River

Course
The 5K course is flat and fast, tree-lined macadam through Winding River Park.

Series Dates
The Summer Series will be run each Tuesday from July 10th to July 31st.

Starting Times
The 5K races will begin at 6:45pm.
One Mile Run will begin at 6:30pm.

Directions
From Garden State Parkway: Garden State Pkwy to Rt-37 West (Lakehurst) exit 82A. West on Rt-37 1 mile to Oak Ridge Parkway (2nd traffic light). North (right) on Oak Ridge 2 miles to Whitesville Rd. East (right) on Whitesville (right hand turn goes into Winding River Park).

Registration
Registration will be held before each race, starting at 6:15. The registration table will be at the pavilion near the parking lot.

Fees
5K Run and Racewalk : $4 for Ocean Running Club members, $5 for non-members.
One Mile Run : $1 for Ocean Running Club members, $2 for non-members.

Other Info
July 31st series wrap-up party, including pizza, cold drinks, and raffles. Fantastic T-Shirts will be given to runners participating in 3 or more races. For more information, check out the Printable ORC Summer Series Flyer or contact patrunning@Comcast.net.


Jump to : Week 1    Week 2    Week 3    Week 4   

Week 1 : July 10, 2007

Complete Week 1 Results.

Male results
1st placeCHRIS POSS 16:51
2nd placeMIKE BRADY 17:37
3rd placeJOE LESNICK 17:48
 
Age group winners:
14 & under   RYAN TUTZAUER 21:23
15-19BRADON DACRUZ 17:54
20-29PATRICK LESNICK 18:33
30-39JAY PROTONENTIS 21:05
40-44GEORGE COTTELL 24:54
45-49MARK MELLEA 17:50
50-54BILL LESNICK 22:24
55-59DAVE DUFF 22:24
60-69JOE CUDIA 25:45
70 & upPAUL ROEDELL 32:07
 
Female results
1st placeALLIE LUPICO 20:55
2nd placeKATE MAZZA 21:10
3rd placeLISA WILHELM 21:25
 
Age group winners:
14 & under   MEAGAN LESNIAK 22:26
15-19CORRIE GETHARD 31:38
20-29CAROLYN SHEEHAN 25:05
30-39TARA GULD-FODOR 22:13
40-44JANET WOOD 22:38
45-49MARYBETH KRETZ 23:19
50-54PATRICE HANCOCK 25:11
55-59BARBARA JOHNSON 32:57
 
Male racewalker results
1st placeFRANK MIRARCHI 37:33
 
Female racewalker results
1st placeDORIT ATTIAS 31:14
1st masterJILL BROWN  


Week 2 : July 17, 2007

Complete Week 2 Results.

Male results
1st placeSean LesniakToms River16:42
2nd placeChris PossManchester17:02
3rd placeJoe LesniakToms River17:31
 
Age group winners:
14 & under   Matt BrownManchester18:57
15-19Brandon DacruzBarnegat17:51
20-29Patrick LesniakToms River18:33
30-39Shannon SabroBarnegat19:37
40-44Jay GordonToms River21:12
45-49Joe AznerManchester27:18
50-54Bill Winterbottom  Jackson19:55
55-59David DuffToms River21:09
60-69Joe CudiaLakewood25:24
70 & upRalph GarfieldManalapan23:41
 
Female results
1st placeKate MazzaToms River20:39
2nd placeColleen ClancyLacey20:48
3rd placeLisa WilhelmToms River21:07
 
Age group winners:
14 & under   Meg LarsenToms River24:06
15-19Corrie GethardToms River21:21
20-29Brooke GillespieHoboken26:46
30-39Debbie MooreWaretown22:46
40-44Janet WoodForked River  22:21
45-49Marybeth KretzToms River23:22
50-54Barbara CatalanoJackson25:40
55-59Marcy SeymourToms River30:57
 
Male racewalker results
1st placeFrank MirarchiToms River37:00
 
Female racewalker results
1st placeDorit AttiasLakewood30:05


Week 3 : July 24, 2007

Male results
1st placeJordan Piaskowy  Toms River16:59
2nd placeChris PossManchester  17:10
3rd placeJoe LesniakToms River17:33
 
Age group winners:
14 & under   Matt BrownManchester18:23
15-19Jono EllisYonkers17:57
20-29Jon PorubskyToms River18:00
30-39David YtrebreBayville19:42
40-44George CottrallBrick21:28
45-49Arturo GonzalesManchester26:39
50-54Jim Piaskowsky  Crete18:09
55-59David DuffToms River20:55
60-69Butch PivanoToms River23:19
70 & upRalph GarfieldManchester23:28
 
Female results
1st placeKelly NewcombToms River20:27
2nd placeKate MazzaToms River20:27
3rd placeJacqul KemmerToms River20:32
 
Age group winners:
14 & under   Ashley KotranToms River21:37
15-19Alxssa CollierToms River20:41
20-29Colleen ClancyLacey20:40
30-39Debbie MooreWaretown22:17
40-44Janet WoodLacey  22:15
45-49Marybeth KretzToms River22:43
50-54Joann EverettToms River26:37
55-59Sandy RindererBayville25:49
 
Male racewalker results
1st placeRon Savio 28:01
 
Female racewalker results
1st placeDorit AttiasLakewood30:12

Week 4 : July 31, 2007

Male results
1st placeRoger Hopper  Lacey17:20
2nd placePhil WoodLacey  17:49
3rd placeTom PiersonLacey17:56
 
Age group winners:
14 & under   Anthony ColsrundoLacey19:03
15-19Jono EllisYonkers18:09
20-29Matt RutherfordToms River19:20
30-39Shannon SarnoBarnegat19:34
40-44Jim SarnoYardville19:34
45-49Arturo GonzalesManchester26:02
50-54Michelangelo Ricci  Mt. Laurel21:05
55-59Rudy RindererPine Beach22:28
60-69John KuhiOakhurst23:27
70 & upJohn LeonardHowell22:39
 
Female results
1st placeKate MazzaToms River20:22
2nd placeAllie LupicoIsland Heights20:36
3rd placeKara HornerToms River20:51
 
Age group winners:
14 & under   Christine McMahonLacey21:28
15-19Corrie GethardToms River20:53
20-29Kim WilliamsHamilton21:26
30-39Debbie MooreWaretown23:30
40-44Lisa WilhelmToms River  21:25
45-49Marybeth KretzToms River22:37
50-54Laura PerlbergPine Beach27:11
55-59Sandy RindererBayville25:33
 
Male racewalker results
1st placeFrank Marachi 31:26
 
Female racewalker results
1st placeDeana Maclean Roberts 29:58

Check out some race photos in the ORC Photo Gallery.