Ocean Running Club
2009 Summer Series

Location
Winding River Park, Toms River

Course
The 5K course is flat and fast, tree-lined macadam through Winding River Park.

Series Dates
The Summer Series will be run each Tuesday from June 30th to July 21st.

Starting Times
The 5K races will begin at 6:45pm.
One Mile Run will begin at 6:30pm.

Directions
From Garden State Parkway: Garden State Pkwy to Rt-37 West (Lakehurst) exit 82A. West on Rt-37 1 mile to Oak Ridge Parkway (2nd traffic light). North (right) on Oak Ridge 2 miles to Whitesville Rd. East (right) on Whitesville (right hand turn goes into Winding River Park).

Registration
Registration will be held before each race, starting at 6:15. The registration table will be at the pavilion near the parking lot.

Fees
5K Run and Racewalk : $5 for Ocean Running Club members, $6 for non-members.
One Mile Run : $2 for Ocean Running Club members, $3 for non-members.

Awards
Weekly awards to top 3 overall M/F and 1st in each age group. Also, 1st overall racewalker M/F and first master M/F racewalker.

Other Info
July 21st series wrap-up party, including pasta, cold drinks, and raffles. Fantastic T-Shirts will be given to runners participating in all 4 races. For more information, check out the Printable ORC Summer Series Flyer or contact patrunning@comcast.net.


Jump to : Week 1    Week 2    Week 3    Week 4   

Week 1 : June 30, 2009

Complete Week 1 Results.

Male results
1st placeShawn Wallace 16:34
2nd placeMark Mellea 17:45
3rd placeEvan Cornell 18:05
 
Age group winners:
14 & under   Tristan Gelger 21:52
20-29Patrick Lesniak 18:41
30-39Robert Farrell 18:45
40-44Bob Cavallo 20:28
45-49Andy Gonceiz 24:29
50-54Doug Ers 24:12
55-59Rudy Rinderer 22:27
60-69Dave Duff 21:54
70-79Paul Roedell 36:43
80 & upVolkert Veeder 41:37
 
Female results
1st placeJen Found 18:30
2nd placeColleen Clancy 20:25
3rd placeAlyssa Collier 21:22
 
Age group winners:
14 & under   Allison Brady 22:48
15-19Amanda Cavallo 23:09
20-29Ashley Arnold 27:20
30-39Jennifer Hurt 22:03
40-44Nichole Laufer 29:35
45-49Lisa Wilhelm 23:52
50-54Lisa Ray 26:25
55-59Cathy Akridge 27:15
60-69Marcy Seymour 30:39
 
Male racewalker results
1st placeBen Ottmer 34:39
1st masterFrank Mirachi  
 
Female racewalker results
1st placeDeana Maclean-Roberts 35:44


Week 2 : July 7, 2009

Complete Week 2 Results.

Male results
1st placeJoe Kotran 16:41
2nd placePeter Hess 17:12
3rd placeMark Mellea 17:32
 
Age group winners:
14 & under   Robert Murphy 20:06
15-19Evan Cornell 23:09
20-29Patrick Lesniak 17:41
30-39Jay Pronentis 18:33
40-44Andrew Kratz 23:21
45-49Brian Hanlon 21:06
50-54Jose Rivera 22:05
55-59Rudy Rinderer 22:10
60-69Tom Resch 21:03
70-79Paul Roedell 33:37
80 & upVolkert Veeder 36:33
 
Female results
1st placeJen Found 18:35
2nd placeChristy DeFilipps 20:10
3rd placeColleen Clancy 20:13
 
Age group winners:
14 & under   Carly Wilhelm 24:02
15-19Alyssa Collier 21:27
20-29Jessica Leighty 25:45
30-39Jennifer Hurt 22:01
40-44Sue Kratz 25:07
45-49Lisa Wilhelm 21:57
50-54Lisa Ray 26:26
55-59Sandy Rinderer 24:29
 
Male racewalker results
1st placeRon Salvio  
1st masterBen Ottmer  
 
Female racewalker results
1st placeDeana Maclean-Roberts  


Week 3 : July 14, 2009 Complete Week 3 Results.

Male results
1st placePete HessToms River17:05
2nd placeJohn PorubskyToms River17:14
3rd placeAndrew TerrillGolden, CO17:24
 
Age group winners:
14 & under   Nicholas ChroneBayville20:24
15-19Evan CornellToms River17:56
20-29Patrick LesniakToms River17:25
30-39Jay PronentisToms River18:31
40-44Chet BerghoutToms River24:09
45-49Mark MelleaManchester17:40
50-54Jose RiveraHowell22:08
55-59Rudy RindererPine Beach21:57
60-69Tom ReschWest Creek21:27
70-79Paul RoedellPomona33:35
80 & upVolkert VeederToms River41:01
 
Female results
1st placeJen FoundToms River18:33
2nd placePamela PetriskiToms River20:30
3rd placeAlyssa CollierToms River22:02
 
Age group winners:
14 & under   Allison BradyGreat Falls24:21
15-19Hanna BerghoutToms River22:42
20-29Pamela PetruskiToms River20:30
30-39Jennifer HurtManahawkin22:16
40-44Jennifer BerghoutToms River23:57
45-49Janet WoodForked River26:22
50-54Lisa RayBarnegat26:02
55-59Catherine AkridgeToms River26:57
 
Male racewalker results
1st placeBen OttmerHowell30:35
 
Female racewalker results
1st placeChris AndersonBeachwood44:07


Week 4 : July 21, 2009

Complete Week 4 Results.

Male results
1st placeJordan Piaskowy   16:34
2nd placePete Hess 16:43
3rd placeAdam Piaskowy 17:20
 
Age group winners:
14 & under   Nicholas Crone 20:22
15-19Evan Cornell 17:28
20-29Jon Porubsky 17:20
30-39David Ytreboe 18:27
40-44Bob Cavallo 20:42
45-49Mark Mellea 17:41
50-54Bill Winterbottom & Miles    
55-59Jim Piaskowy 18:29
60-69Tom Resch 21:04
70 & upVolkert Veeder 41:19
 
Female results
1st placeNoel Brock 18:25
2nd placeJen Found 18:27
3rd placeColleen Clancy 21:02
 
Age group winners:
14 & under   Jessie Mentzel 22:54
15-19Alysssa Collier 21:06
20-29Jessica Leighty 26:12
30-39Jennifer Hurt 22:22
40-44Jackie Slay 26:44
45-49Lisa Wilhem 22:16
50-54Catherine Salas 26:28
55-59Catherine Akridge 26:41


Check out some race photos in the ORC Photo Gallery.