Ocean Running Club
2011 Winter Series

Starting Times
Races will begin at 11am each Sunday from January 23rd through February 20th.

Location
Ocean County Park, Lakewood

Directions
From Garden State Parkway southbound, exit 91 (Route 549/Lanes Mill Road) south to Route 88, then west on Rt. 88 about 2 miles to park entrance on right.
Northbound, exit 90 (Route 549/Chambers Bridge Road to jughandle for U-turn; north about 1/2 mile to Route 88, then west on Rt. 88 about 2 miles to park entrance on right.


Registration
Registration will be held each Sunday before the race, starting at 10am. The registration table will be at the beach pavilion. Fees: $6.00 per race ($5.00 ORC Members).

Weekly Awards
Awards will be given each week to the top 3 overall, 1st in age groups, 14 & under, 15-19, 20-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55- 59, 60-69, 70-79, & 80& up.

Bad Weather
In case of bad weather, please listen to WOBM (92.7 FM), check the website for updates or call 732-370-2948 or 732-281-8875.


Jump to : Week 1    Week 2    Week 3    Week 4    Week 5   

Week 1 : January 23, 2011

Male results
1st placeDave Demonico 22:07
2nd placeJoe Lesniak 22:49
3rd placePat Lesniak 24:25
 
1st place age group winners are:
14 & underNick Pappas31:32
20-29Daniel Iechettr 27:18
30-39Hjalmar Rivera 25:46
40-44Dan McDevitt 30:28
45-49Brian Hanlon 26:26
55-59Tim Rowan 25:55
60-69Jim Begrum 35:05
70-79B. Richardson 41:30
80-84Arthur Hoenig 51:57
 
Male racewalker results
1st placeJohn Frederick 41:55
1st place masters  Walter Wenslauskas 63:15
 
Female results
1st placeBarbara Catalano 31:25
2nd placeMarybeth Kretz 31:42
3rd placeJennifer Colarusso 32:20
 
1st place age group winners are:
14 & underCrystal Pappas  
20-29Rosemarie Esposito 39:43
30-39Joanne D'Amico 54:30
40-44Jen Berghout 34:40
45-49Alli Cangialosi 37:04
50-54Terri Schumahn 34:58
55-59Laurie Perlberg 37:04
70-79Sandra Risley 41:57
 
Racewalker Results
1st placeDeana Mclean Roberts 47:08
1st place masters  Phyliss Wenslauskas   48:38


Week 2 : January 30, 2011

Male results
1st placeDave Demonico 22:25
2nd placeTim Ragan 23:20
3rd placeJoe Rooney 23:23
 
1st place age group winners are:
14 & underLuke Gauthier33:55
20-29Patrick Lesniak 24:24
30-39Michael Singh 24:11
40-44Dan McDevitt 30:03
45-49Mark Mellea 23:51
50-54Joe Michelini 29:29
55-59Larry Perlberg 29:53
60-69Martin Jodar 32:31
70-79Bill Richardson 39:52
80-84Arthur Hoenig 58:01
 
Male racewalker results
1st placeWalter Wenslauskas 61:02
 
Female results
1st placeDiane DeOlivera 24:35
2nd placeShannon McGinn 28:03
3rd placeMichelle Giuliano 28:54
 
1st place age group winners are:
14 & underAbby Gauthier 30:24
20-29Caitlin McCann 34:07
30-39Joanne Damico 39:48
40-44Jen Burghaut 34:26
45-49Mary Beth Kretz 31:51
50-54Barb Catalano 30:51
55-59Laurie Perlberg 35:07
70-79Sandra Risley 50:01
 
Racewalker Results
1st placePhyliss Wenslauskas 46:27
1st place masters  Deana McClean Roberts   47:36


Week 3 : February 6, 2011

Male results
1st placeJoe Lesniak 21:13
2nd placeDave Demonico 22:21
3rd placePat Lesniak 23:57
 
1st place age group winners are:
14 & underDrake Anzane25:52
15-19Andrew Downs 46:28
20-29Daniell Iachetta 46:28
30-39Tim Horn 25:41
40-44E. Davis 25:50
45-49Bobby Cavelo 28:27
50-54John Flood 28:23
55-59Tim Rowan 27:26
60-69Martin Jodar Parlin 31:43
70-79Alex Dobrowolski 34:36
80-84Arthur Hoenig 55:39
 
Male racewalker results
1st placeRon Salvio 41:05
1st place masters  Ray Robertson   42:39
 
Female results
1st placeShannon McGinn 29:19
2nd placeAbby Gauthier 29:32
3rd placeMindy D'Addario 29:58
 
1st place age group winners are:
14 & underMarianne Pansett 36:10
20-29Cassie Scala 32:29
20-29Michell Poinsett 34:04
30-39Colleen Fagan 36:17
40-44Cynthia Cirri 32:51
45-49Mary Beth Kretz 30:31
50-54Barbara Catalano 30:25
55-59Sandy Rinderer 32:36
60-69Joann coffee 30:26
70-79Sandra Risley 47:29
 
Racewalker Results
1st placePhyliss Wenslauskas 46:18
1st place masters  Deanna McClean roberts   46:49


Week 4 : February 13, 2011

Male results
1st placePatrick Lesniak  22:32
2nd placeBrian Hanlon  26:35
3rd placeScott Krempel  27:05
 
1st place age group winners are:
14 & underDevon Miller27:06
20-29Daniel Ischetta27:28
30-39Joe Chiarello28:36
40-44Steward Steinberg33:33
45-49Brian Hanlon26:35
50-54Pete Bruno28:38
55-59Dan Dinabell27:06
60-69Martin Jodar31:21
70-79Bill Richardson39:18
80-84Art Hoenig 52:33
 
Male racewalker results
1st placeRon Salvo 40:53
1st place mastersBen Ottmer 45:26
 
Female results
1st placeLisa Wilhelm28:03
2nd placeMichelle Guliano29:16
3rd placeShannon McGinn29:28
 
1st place age group winners are:
20-29Kelly Fliller34:59
30-39Alanna Yonelunas44:17
40-44Cynthia Cirri31:56
45-49Daryl McAndrews36:58
50-54Barb Catalano30:57
55-59Fay Bizus47:57
70-79Sandra Risley47:17
 
Racewalker Results
1st placeDeann MaClean Roberts 46:49
1st place masters  Sare Frass 52:54
 
Valentines relay team results
1st placeMary Beth and Kyle Kretz40:48
2nd placeJennifer Macom and Jenn Flood41:11
3rd placeNatalie and Michael Frass45:49
1st place mastersPhyliss and Walter Wenslauskas52:29


Week 5 : February 20, 2011

Male results
1st placeBill Winterbottom 25:53
2nd placeBobby Cavelo 27:36
3rd placeDevon Miller 28:09
 
1st place age group winners are:
20-29Isaac Reyes 28:19
30-39Mark Schillne 28:28
40-44Scott hall 29:03
45-49Dan McDevitt 29:18
50-54Joe Michelini 28:18
55-59Larry Perlberg 29:41
60-69Martin Jodar 31:26
70&upArthur Hoenig 52:51
 
Male racewalker results
1st placeRon Salvio 39:02
1st place masters  John Fredericks   39:57
 
Female results
1st placeMichelle Giuliano 29:16
2nd placeBarbara Catalano 29:24
3rd placeAbby Gauthier 29:42
 
1st place age group winners are:
20-29Catlin McCann 33:05
30-39Shannon McGinn 29:46
40-44Cynthia Cirri 31:52
45-49Ellen Stefanacci 35:32
50-54Terri Schuman 33:49
55-59Pat Hancock 32:24
70-79Sandra Risley 47:21
 
Racewalker Results
1st placePhyliss Wenslauskas 47:14
1st place masters  Deanna maClean Roberts   49:01

Check out some race photos in the ORC Photo Gallery.