Ocean Running Club
2017 Winter Series

Starting Times
Races will begin at 10am (racewalkers will begin at 9:45) each Sunday from January 29th through February 26th.

Location
Ocean County Park, Lakewood

Distance
4 miles, on macadam park roads

Directions
From Garden State Parkway southbound, exit 91 (Route 549/Lanes Mill Road) south to Route 88, then west on Rt. 88 about 2 miles to park entrance on right.
Northbound, exit 90 (Route 549/Chambers Bridge Road to jughandle for U-turn; north about 1/2 mile to Route 88, then west on Rt. 88 about 2 miles to park entrance on right.


Registration
Registration will be held each Sunday before the race, starting at 9am. The registration table will be at the beach pavilion. Fees: $6.00 per race ($5.00 ORC Members).

Weekly Awards
Awards will be given each week to the top 3 overall, 1st in age groups, 14 & under, 15-19, 20-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55- 59, 60-69, 70-79, & 80& up.

Bad Weather
In case of bad weather, please check the facebook page for updates or call 732-370-2948.


Jump to : Week 1    Week 2    Week 3    Week 4    Week 5   

Week 1 : January 29, 2017

Complete Week 1 Results.

Male results
1st place   Daniel Iachetta 24:29
2nd placeTom Patchett 24:34
3rd placeJoe Roury 25:40
 
1st place age group winners are:
30-39Steve Ziegler    26:09
45-49Michael Thompson 35:58
50-54Dan McDevitt 30:37
60-64David Santay 32:15
80 & overPaul Rydel    50:43
 
Male racewalker results
1st placeJohn Fredericks 48:55
1st place masters Ed Blake 51:25
 
Female results
1st placeRobin Gialanella 29:54
2nd placeRebekah Triolo 31:31
3rd placeBethanie Adams 31:37
 
1st place age group winners are:
30-39Kate Mazza 32:11
50-54Eileen Collins 36:11
60-69Sandy Rinderer 32:54
70-75Maryly Ryder  
 
Female racewalker Results
1st placeDonna Panterher 52:22
1st place mastersJustine Pottiger 60:54
 
Year of the Rooster Winner
 Marybeth Buttacavoli 33:32



Week 2 : February 5, 2017

Complete Week 2 Results.

Male results
1st place   Daniell Iachetta 24:04
2nd placeTom Patchett 24:32
3rd placeChet Berghout 30:51
 
1st place age group winners are:
30-39Greg lassik    41:59
40-44John Sohweiehart 33:55
45-49Neil Brodsky 34:46
50-54Stewart Steinberg 35:55
55-59Jim Welshman 35:21
60-69David Santay 32:33
70-79John Kuhi    35:39
 
Female results
1st placeRobin Gialanello 29:53
2nd placeKate Mazza 31:41
3rd placeMarybeth Buttacavoli 31:53
 
1st place age group winners are:
30-39Dana Klink 32:24
45-49Bunny Zaidel 31:57
50-54Eileen Collins 34:32
55-59Caroline Costante 40:31
 
Racewalker Results
1st placeDonna Pantaleon 49:46
1st place mastersJustine Pottiger 57:01



Week 3 : February 12, 2017

Race cancelled due to weather conditions.


Week 4 : February 19, 2017

Male results
1st placeJay Mcgovern 22:24
2nd placeJason Gers 22:46
3rd placeZachary Kudlak 22:58
 
1st place age group winners are:
14 & underJohnathan Sciortino    32:33
30-39Matt Jablonski    28:11
45-49Mark Germanski 32:43
50-54Tom Patchet 24:37
55-59Jim Welshman 33:14
60-69David Santay 31:31
80 & upOllie Nelson    39:39
 
Male racewalker results
1st placeFred Linihary 41:41
1st place masters   Ray Robertson 45:01
 
Female results
1st placeColleen Francis 26:44
2nd placeRebekah Trido 31:13
3rd placeKate Mazza 31:21
 
1st place age group winners are:
14 & underNina Palmioth 44:24
15-19Erin Williams 47:19
30-39Dana klink 32:24
40-44Lindsay Hartelus 35:12
45-49Kristin Palmittn 45:05
50-54Kelley Dobrowolski 33:52
55-59Caroling Constante 40:07
60-69Elaine hartung 48:16
 
Racewalker Results
1st placeSusan Middajl 46:18
1st place masters   Donna Pantaleon 50:01



Week 5 : February 26, 2017